Притягнення робітників до дисциплінарної відповідальності

Чинним законодавством України передбачена для роботодавців можливість притягувати співробітників до дисциплінарної відповідальності.

Притягнення робітників до дисциплінарної відповідальності

Так, дисциплінарна відповідальність працівника є видом юридичної відповідальність, яка настає під час виконання ним трудових обов’язків. Роботодавець, у випадках передбачених чинним законодавством України, має право застосовувати до підлеглих дисциплінарні стягнення. Порядок застосування дисциплінарних стягнень передбачений статтею 149 Кодексу Законів про працю в Україні.

Однак, у більшості випадків роботодавець ігнорує вимоги законодавства України та безпідставно, незаконно притягує робітника до дисциплінарної відповідальності.

У даному випадку, законодавством передбачено для робітника можливість оскаржити незаконні дії зі сторони його працедавця. Процедура оскарження накладення дисциплінарних стягнень здійснюється відповідно до ст. 150 КЗпП.

Щодо порядку оскарження дисциплінарних стягнень, відповідно до законодавства України.

Для початку, звертаємо увагу, що законом передбачено органи до компетенції яких належить розгляд скарг про дисциплінарні стягнення.

Першою являється комісія по трудових спорах.

 

Комісія по трудових спорах розглядає скарги про накладення дисциплінарних стягнень, в межах своєї компетенції, які подано у тримісячний термін з моменту того, як працівник дізнався, або мав дізнатись про накладення на нього дисциплінарного стягнення.

Спір щодо оскарження дисциплінарного стягнення, комісія по трудових спорах буде перевіряти скаргу шляхом перевірки:

  • дотримання роботодавцем порядку  накладення стягнення;
  • відповідності тяжкості проступку  накладеному стягненню.

Після розгляду скарги про накладення дисциплінарного стягнення/стягнень, Комісія по трудових спорах може прийняти рішення про зняття незаконно накладеного стягнення чи запропонувати підприємству замінити його іншим видом стягнення. Зазначене можливо, коли комісією буде встановлено не відповідність накладеного стягнення важкості проступку.

Другим являються суди у районних, районних у місті, міських чи міськрайонних.

У випадку звернення працівника із позовною заявою до суду, з метою захисту його конституційних прав та інтересів необхідна допомога кваліфікованого адвоката.

Адвокати нашої компанії спеціалізуються на представництві та захистів інтересів клієнтах у провадженнях щодо скасування накладених дисциплінарних стягнень.